לימוד HTML » מה זה HTML? והאם זה עדיין שימושי?

מה זה HTML? והאם זה עדיין שימושי?

שלום וברוכים הבאים לאתר HTML ישראל. באתר זה תוכלו ללמוד את הבסיס של HTML ובמידה ותהיה לכם הסבלנות לעבור מדריך, מדריך באתר תוכלו ללמוד באופן מדויק מה זה HTML ואיך להשתמש בשפה זו.

במאמר הבא נדבר על מה זה HTML, מה עושים עם HTML בפועל והאם זה שימושי בתקופתנו שכבר כמעט ולא משתמשים ב-HTML?

מה זה HTML?

בקצרה HTML הוא בשם המלא (Hyper Text Markup Language) היא שמפה שמאפשרת לנו לבנות את השלד של העמוד ולהכניס את כל הקוד שאתם רואים בהרבה מאוד מאתרי האינטרנט הבנויים בעולם.

לפני שנים רבות עוד בעידן שלא היו טלפונים חכמים שמהם אנחנו מנהלים את הגלישה, לפני שהופיעה המערכת הנפלאה של וורדפרס בקלות היינו בונים אתרים באמצעות קוד HTML וקוד CSS.

בתחילת הדרך למעשה בניית האתרים הייתה מתבצעת באמצעות קוד HTML המורכב מטבלאות. העמוד היה מורכבת מעמודות ומעמודות וכל טבלה בתוך העמוד הייתה מכילה חלק אחר בעמוד.

אז לצורך הדוגמא כאשר היינו בונים באותה תקופה את החלק העליון המכיל עיצוב לוגו של העסק ותפריט זה בעצם היה מורכב מטבלה (קוד Table) ועמודות. העמודה הימנית הכילה את הלוגו והשמאלית את התפריט.

תפריט עליון באמצעות HTML טבלאות

בנקודה מסוימת בדרך התחילה שיטת בנייה חדשה המתבססת באמצעות קוד/תגיות Div ובאמצעות קוד CSS התחילה שיטה חדשה המאפשרת לבנות אתרים ועמודות עם הרבה יותר שליטה וגמישות. בשיטת בנייה זו אנחנו משתמשים עד היום במרבית האתרים הנמצאים ברחבי הרשת.

קוד HTML זה בעצם הקוד שמרכיב את התוכן של העמוד. אם בעמוד אתם רואים את הטקסט שכאן כרגע כתוב הוא נכתב באמצעות קוד HTML (במרבית המקרים). HTML הוא הקוד שמאפשר לנו לבנות את השלד של העמוד והעיצוב של העמוד (צבעים, מיקומים, הגדרות מיוחדות) מתבצעות באמצעות קוד CSS.

מתחת אתם יכולים לראות דוגמא מאוד מאוד בסיסית של מבנה עמוד HTML (ללא שום תוכן):


<!DOCTYPE html>
<html lang="he-IL">
  
  <head> 
    <title>כותרת העמוד</title>
  </head>
  
  <body data-rsssl=1>
  	<!--התוכן שיופיע בדף-->
  <script data-optimized="1" src="https://html.org.il/wp-content/litespeed/cssjs/ce258.js?3f99a" ></script></body>
  
</html>

מה זה HTML5?

באזור שנת 2014 הופיע לעולם שפת HTML5 (לפי ויקיפדיה, מי זוכר מתי זה היה) ושפת HTML5 הביאה איתה מעט שינויים מינוריים לצורה שבה היינו בונים אתרים עד היום.

בגדול לא מדובר על איזושהי רעידת אדמה ששינתה את הכל אלה רק הסרה של קוד מיותר שפעם היינו משתמשים בו כאשר היינו בונים אתרים ב-HTML4. בנוסף לכך HTML5 הוסיפה לנו כל מיני תגיות וקודים נוספים שבעזרתם אנחנו יכולים היום להגדיר אזורים באתר בצורה יותר מדויקת.

והשינוי הנוסף ש-HTML5 הביאה לנו הוא היכולת ליצור אנימציות בקוד HTML. היום אנחנו יכולים גם לראות עיצוב באנרים באמצעות קוד HTML5 עם אנימציה שניתן להעלות לגוגל ועל ידי שימוש הקוד הזה לפרסם את העסק באופן ממומן.

האם עדיין צריך לדעת HTML?

כפי שצוין מעל, בשנים האחרונות התחום זז לכיוון של בניית אתרים בוורדפרס. וורדפרס היא מערכת ניהול תוכן המאפשרת לנו להתחבר למערכת באמצעות משתמש וסיסמא ועם תוספי Page Builder כמו אלמנטור ניתן ליצור עמודים ואתרים ללא ידע טכני.

למרות שבפועל אפשר לבנות אתרים ללא ידע ב=HTML ולמרות שנכון להיום חצי מהתעשייה של בניית אתרים לא באמת יודעים להשתמש בקוד HTML זה עדיין ידע חשוב שיאפשר לכם להיות בוני אתרים טובים יותר. לכן אנחנו מאוד ממליצים להתחיל את התהליך של לימוד HTML גם אם היום בפועל כמעט ולא כותבים קוד מסוג זה באופן ידני.

בעצם מרבית האתרים ברשת מאחורי הקלעים בנויים באמצעות קוד HTML (גם כאשר הם בנויים בוורדפרס9. כאשר בונים עמוד HTML יש חוקים מסוימים שעליהם צרכים לשמור וכאשר אתם לא שומרים על החוקים זה יכול לפגוע באתר, בעיקר מהצד של קידום האתר באופן אורגני בגוגל.

שימוש בקוד לא תקני ובניית אתר בצורה לא נכונה יכולה לגרום נזק לבעל האתר ולכך שלא תהיה לו את היכולת להתקדם בתוצאות החיפושים בגוגל, ולכן בונה אתרים ללא ידע בסיסי ב-HTML הוא לא בונה אתרים טוב. כנ”ל גם למקדם אתרים ללא ידע ב-HTML.

אם אהבתם את המדריך ואתם רוצים לשתף אותו ניתן לעשות זאת על ידי לחיצה על כפתורי השיתוף מתחת:

  כתיבת תגובה

  מלאו את כל השדות על מנת להשאיר תגובה (האימייל שלכם לא יוצג באתר).

  כלי נגישות