לימוד HTML » מה זה HTML? והאם זה עדיין שימושי?

מה זה HTML? והאם זה עדיין שימושי?

יוחאי ירמיהונכתב ע"י יוחאי ירמיהו 2 תגובות

שלום וברוכים הבאים לאתר HTML ישראל. באתר זה תוכלו ללמוד את הבסיס של HTML ובמידה ותהיה לכם הסבלנות לעבור מדריך, מדריך באתר תוכלו ללמוד באופן מדויק מה זה HTML ואיך להשתמש בשפה זו.

במאמר הבא נדבר על מה זה HTML, מה עושים עם HTML בפועל והאם זה שימושי בתקופתנו שכבר כמעט ולא משתמשים ב-HTML?

בסרטון הבא אפשר להבין מה זה HTML והאם עדיין זה שימושי?

מה זה HTML והאם זה עדיין שימושי?

איך לבנות אתר בחינם בשעה וחצי?

יש לי הצעה מעניינת עבורך, יצרתי הדרכה מלאה של למעלה משעה וחצי שתלמד אותך איך לבנות אתר מ-0 בחינם כולל רכישת אחסון ודומיין. נשמע מעניין? אשמח לשלוח לך אותה למייל.

מה זה HTML?

בקצרה HTML או בשם המלא (Hyper Text Markup Language) היא שפה המאפשרת לנו לבנות את השלד של העמוד ולהכניס את כל הקוד שאתם רואים בהרבה מאוד מאתרי האינטרנט הבנויים בעולם.

לפני שנים רבות עוד בעידן שלא היו טלפונים חכמים שמהם אנחנו מנהלים את הגלישה, לפני שהופיעה המערכת הנפלאה של וורדפרס (מערכת פופולרית לבניית אתרים) היינו בונים אתרים באמצעות קוד HTML וקוד CSS.

בתחילת הדרך למעשה בניית האתרים הייתה מתבצעת באמצעות קוד HTML המורכב מטבלאות. העמוד היה מורכב מעמודות ומעמודות וכל עמודה בתוך העמוד הייתה מכילה חלק אחר בעמוד.

אז לצורך הדוגמא כאשר היינו בונים באותה תקופה את החלק העליון המכיל עיצוב לוגו של העסק ותפריט זה בעצם היה מורכב מטבלה (קוד Table) ועמודות. העמודה הימנית הכילה את הלוגו והשמאלית את התפריט.

תפריט עליון באמצעות HTML טבלאות

בנקודה מסוימת בדרך התחילה שיטת בנייה חדשה המתבססת על קוד/תגיות DIV ובאמצעות קוד CSS התחלנו לבנות אתרים ב-HTML עם הרבה יותר שליטה וגמישות. בשיטת בנייה זו אנחנו משתמשים עד היום במרבית האתרים הנמצאים ברחבי הרשת.

קוד HTML זה בעצם הקוד שמרכיב את התוכן של העמוד ומייצא אותו לגולש באתר. אם בעמוד אתם רואים את הטקסט שכרגע כתוב כאן בדף אז הוא נכתב באמצעות קוד HTML וכך זה נעשה במרבית האתרים (למרות שבפועל האתר בנוי על וורדפרס). HTML

הוא הקוד שמאפשר לנו לבנות את השלד של העמוד והעיצוב (צבעים, מיקומים, הגדרות מיוחדות) מוגדר באמצעות קוד CSS (למי שרוצה ניתן לראות מידע נוסף על מה זה CSS באתר CSS ישראל).

מתחת אתם יכולים לראות דוגמא מאוד בסיסית של מבנה עמוד HTML (ללא שום תוכן):


<!DOCTYPE html>
<html lang="he-IL">
  
  <head> 
    <title>כותרת העמוד</title>
  </head>
  
  <body>
  	<!--התוכן שיופיע בדף-->
  </body>
  
</html>

מה זה HTML5?

באזור שנת 2014 הופיע לעולם שפת HTML5 (לפי ויקיפדיה, מי זוכר מתי זה היה) ושפת HTML5 הביאה איתה מעט שינויים מינוריים לצורה שבה היינו בונים אתרים עד היום ובנוסף נוספו קודים לתמיכה בבניית אתרים שמותאמים למובייל בצורה טובה יותר.

בגדול לא מדובר על איזושהי רעידת אדמה ששינתה את הכל ומדובר בעיקר על הסרה של קוד מיותר שפעם היינו משתמשים בו כאשר היינו בונים אתרים ב-HTML בעבר. בנוסף לכך HTML5 הוסיפה לנו כל מיני תגיות וקודים נוספים שבעזרתם אנחנו יכולים היום להגדיר אזורים באתר בצורה יותר מדויקת.

והשינוי הנוסף ש-HTML5 הביאה לנו הוא היכולת ליצור אנימציות בקוד HTML. היום אנחנו יכולים גם לראות עיצוב באנרים באמצעות קוד HTML5 עם אנימציה שניתן להעלות לגוגל בעת פרסום של העסק.

האם עדיין צריך לדעת HTML?

כפי שצוין מעל, בשנים האחרונות התחום זז לכיוון של בניית אתרים בוורדפרס. וורדפרס היא מערכת ניהול תוכן המאפשרת לנו להתחבר לאתר באמצעות משתמש וסיסמא ועם תוספי Page Builder כמו אלמנטור ניתן ליצור עמודים ואתרים ללא ידע טכני.

למרות שבפועל אפשר לבנות אתרים ללא ידע ב-HTML ולמרות שנכון להיום חצי מהתעשייה של בניית אתרים לא באמת יודעים להשתמש בקוד HTML זה עדיין ידע חשוב שיאפשר לכם להיות בוני אתרים טובים יותר ולכן אנחנו מאוד ממליצים להתחיל את התהליך של לימוד HTML גם אם בפועל כמעט ולא כותבים קוד מסוג זה באופן ידני.

מרבית האתרים ברשת מאחורי הקלעים בנויים באמצעות קוד HTML (גם כאשר הם בנויים בוורדפרס). כאשר בונים עמוד HTML יש חוקים מסוימים שעליהם צרכים לשמור וכאשר אתם לא שומרים על החוקים זה יכול לפגוע באתר, בעיקר מהצד של הקידום בגוגל.

שימוש בקוד לא תקני ובניית אתר בצורה לא נכונה יכולה לגרום נזק לבעל האתר ולכך שלא תהיה לו את היכולת להתקדם בתוצאות החיפושים ולכן בונה אתרים ללא ידע בסיסי ב-HTML הוא לא בונה אתרים טוב. כנ"ל גם למקדם אתרים ללא ידע ב-HTML.

ניתן לראות בסרטון מתחת מה זה וורדפרס ומה ההבדל בין אתר וורדפרס לאתר HTML:

Video

עוד לא צפיתם בהדרכה? זה בחינם!

 אני רוצה ללמד אתכם לבנות אתר אחד בחינם. מדובר על הדרכה של למעלה משעה וחצי שבה אני אלמד אותך מ-0 לבנות אתר כולל רכישת אחסון ודומיין. לקבלת ההדרכה למייל באופן מיידי יש להשאיר פרטים מתחת.

אם אהבתם את המדריך ואתם רוצים לשתף אותו ניתן לעשות זאת על ידי לחיצה על כפתורי השיתוף מתחת:

יש לכם שאלות בנוגע למדריך HTML? שתפו אותנו בתגובות!

אם יש לכם שאלות, אם משהו היה לא מובן או במידה ואתם רוצים לשתף אותנו בדעה שלכם תוכלו לעשות זאת בתגובות מתחת:

2 תגובות

 1. ערגת גת
  ערגת גת

  שלום לך, תודה על הסרטון המחכים ועל שיתוף המידע! התחלתי להתעניין בבניית אתרים ויש לי בסיס בhtml
  0למדתי כ20 שעות ראשונות- תגיות, מאפיינים ועוד). האם כדי להמשיך ולהיות מקצועית כדאי להמשיך דוקא עם וורדפרס? כמהחברות משלמות על הקמת אתר עבורן? האם כדי לעצב אתר צריך להיות עם ידע בגרפיקה?
  אשמח אם תשמרו על פרטיות ההודעה הזו.

  תודה!

  1. יוחאי ירמיהו
   יוחאי ירמיהו

   היי תודה על התגובה והמחמאות,

   ברגע שאת מפרסמת תגובה באתר אז היא מוצגת לכל מי שנכנס לעמוד וכך גם התשובה. הפרטים לא מופיעים עם כתובת המייל שלך אבל אם זה קריטי לך אני יכול לשנות את השם שמופיע תחת השם של התגובה שלך.

   אני אכתוב תשובה מפורטת שיכולה להתאים גם לאחרים שרואים את התגובה שלך ואם זאת הייתה הודעה פרטית לא הייתי יכול להקדיש את הזמן ולפרט בצורה כזאת אז ברשותך אני אשמח עם ההודעה תישאר כאן.

   נכון להיום וורדפרס היא המערכת הכי פופולרית לבניית אתרים בעולם, למעלה מ-40% מכל האתרים בכל העולם בנויים בוורדפרס אז כן עדיף ללמוד בניית אתרים בוורדפרס.

   למעשה עדיף להתחיל ללמוד בוורדפרס וכדאי ללמוד HTML ו-CSS רק לאחר חצי שנה או שנה כדי לשפר את היכולות ולהסיר את ההגבלות שיש לנו ללא הידע הזה. בתור מי שהתחיל מבניית אתרים ב-HTML לפני 15 שנה היום זה כבר משהו שכמעט ולא משתמשים בו.

   אני לא יודע נתונים לגבי משכורות בחברות כי מאז ומתמיד הייתי עצמאי אבל העלות הממוצעות לבניית אתר היא באזור של 3,500 ש"ח. יחד עם זאת יש הרבה תחרות אז בשביל להביא לקוחות צריך גם ידע בשיווק ומכירות.

   דרך אגב בשביל להתחיל עד שתצברי ניסיון ותיק עבודות את תצטרכי לעבוד בעלויות מאוד נמוכות, ב-500 ש"ח לאתר או אפילו בחינם (זאת לפחות ההמלצה שלי).

   לגבי ידע בגרפיקה זה בהחלט יכול לעזור אבל זה לא חובה. מהנקודת מבט שלי הרעיון הוא להתחיל עם הבסיס ורק ללמוד בניית אתרים בוורדפרס ולהתפתח תוך כדי תזוזה. יכול להיות שלאחר כמה חודשים או שנה תגלי שאת אפילו לא אוהבת את המקצוע אז לפני שנכנסים ברצינות ולומדים כל דבר שצריך עדיף להתחיל עם הבסיס והיום הבסיס מאפשר לבנות אתרים גם ללא ידע בקוד וגם ללא ידע בעיצוב גרפי.

   ככל שתרכשי את הידע בכל אחד מהפרמטרים האלו היכולות שלך ישתפרו אבל זה משהו שיגיע בהמשך ואת תלמדי כל מה שצריך תוך כדי תזוזה.

   אם מעניין אותך להיכנס לתחום של בניית אתרים אז השקתי בימים האחרונים את הקורס הכי מקיף בארץ ללימוד בניית אתרים בוורדפרס למתחילים (למעלה מ-200 שיעורים). יש גם כרגע הנחה די משמעותית עד לנקודה שבה אני אתחיל לשווק את האתר באופן מעשי ואז אני אוריד אותה.
   https://wp-school.co.il/wordpress-beginner/

   אני גם בשבוע הקרוב כנראה יפרסם הדרכה חינמית של למעלה משעה שמסבירה איך לבנות אתר מ-0 בתבנית מוכנה אז שווה לך גם להירשם לרשימת תפוצה בעמוד כדי לקבל אותה.

   שיהיה המון בהצלחה,
   יוחאי

לא ניתן לפרסם תגובות

כלי נגישות